dd
dd
72
nd
June 8th & 9th, 2019
Annual
______________________________________________________________________
Home    Events       Donations       Links       History       Directors        Barbecue
2019 Hulett Rodeo Results
All-Around Winner: Jacob Lewis-St. Onge, SD
EVENT
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
Bareback
Jeffery Zdriarski-Weston, WY

Score: 83
         
Saddle Bronc
Jacob Lewis-St. Onge, SD

Score: 74
Chet Smith-Phillip, SD

Score: 73
Denton Ward-Laramie, WY
Score: 64
Trey Elshere-Quinn, SD

Score: 62
   
Bull Riding
TJ Schmidt-Belle Fourche, SD

Score: 81
         
Calf Roping
Cole Robinson-Moorcroft, WY

Time: 9.0
Kade Kinghorn-Buffalo, WY

Time: 13.3
Josh Graff-Broadus, MT

Time:13.7
Winston
Brown-Piedmont, SD
Time: 14.9
Tyler Thiel-Belle
Fourche, SD
Time: 21.5
Will LaDuke-Gillette, WY

Time: 23.3
Steer Wrestling
Nate Weyrich-Riverton, WY

Time: 7.5
Cole Trainor-Faith, SD

Time: 14.3
Tee Hale-Union Center, SD
Time: 16.5
Brett Wilcox-Red Owl, SD

Time: 17.8
   
Men's Breakaway
Gerald McInerney-Sundance,
WY


Time: 2.9
TIE
Scott Lammers-Hermosa,SD
Mike McInerney-Sundance, WY

Time: 3.0
TIE
Scott Lammers-Hermosa, SD
Mike McInerney-Sundance,
WY
Time:
3.0
Joe Painter-Buffalo, SD



Time: 3.1
Lyle Wilcox-Red Owl, SD



Time: 3.5
 
Barrel Race
Jaymi Meeks-Scenic, SD


Time: 16.909
Candess Watts-Buffalo, WY


Time: 17.032
Kari Cable-New Underwood,
SD

Time: 17.137
Landry Haugen, Sturgis,
SD

Time: 17.214
Maddie
Jacobson-Gillette, WY

Time: 17.360
Kristi Steffes-Vale, SD


Time: 17.441
Ladies Breakaway
Tess Steedley-Sundance, WY


Time: 2.5
Courtney Peters-Hot Springs,
SD

Time: 2.7
Caitlyn Dowling-Buffalo, SD


Time: 2.9
Devin Nicholls-Moorcroft,
WY

Time: 3.1
Sidney
Peters-Smithwick, SD

Time: 3.5
TIE
Mandy Mader-Buffalo, WY
Brandi Cwach-Newell, SD
Time: 3.6
Team Roping
Brent & Tanner
McInerney-Alzada, MT



Time: 7.7
Devin Nicholls-Moorcroft, WY
Cole Robinson-Moorcroft, WY



Time: 10.0
Levi O'Keefe-Belle Fourche,
SD
Levi Tryan-Wallace, NE


Time: 11.6
Jacob Lewis-St. Onge,
SD
Preston Novak-Newell,
SD

Time: 11.9
Wade Monnens-Hulett,
WY
Sam Huffman-Belle
Fourche, SD

Time: 16.3
Andre LaFrance-Wyola, MT
Joshua Felecia-Wyola, MT



Time: 17.0
Steer Riding
Saturday
Charlie Henwood-Belle
Fourche, SD

Score: 75
Gage Studer-Vale, SD


Score: 50
Nolan Wilson-Flagstaff, AZ


Score: 48
     
Steer Riding
Sunday
Tyen Collins-Upton, WY

Score: 7
7
Buckle Winner
Christopher
Boardman-Weston, WY

Score: 52
Faith Zdziarski-Sheridan,
WY

Score: 47
     
Mutton Bustin'
Saturday
Quinn Goodvin-Sheridan, WY


Score: 77
Buckle Winner
Ryker Clark-Black Hawk, SD


Score: 76
Foster Baldwin-Piedmont,
SD

Score: 70
     
Mutton Bustin'
Sunday
Dylan Burch-Oshoto, WY


Score: 74
Clancey Newlin-Ardmore, SD


Score: 73
Paxton Pravecek-Hulett, WY


Score: 54
     
Rookie Bull
Riding Saturday
No Qualified Rides
         
Rookie Bull
Riding Sunday
No Qualified Rides
         
Rookie Bronc
Riding Saturday
No Qualified Rides
         
Rookie Bronc
Riding Sunday
No Qualified Rides
         
Ranch Bronc
Riding Saturday
TIE
Casey Boardman-Moorcroft,
WY
Blake Maxwell-Moorcroft, WY

Score: 76
         
Ranch Bronc
Riding Sunday
TIE
Charg Hedd-Dupree, SD
Cinch Hedd-Dupree, SD
Jacob Lewis-St. Onge, SD

Score: 84
Buckle Winners
TIE
Charg Hedd-Dupree, SD
Cinch Hedd-Dupree, SD
Jacob Lewis-St. Onge, SD

Score: 84
Buckle Winners
TIE
Charg Hedd-Dupree, SD
Cinch Hedd-Dupree, SD
Jacob Lewis-St. Onge, SD

Score: 84
Buckle Winners
Blake Maxwell-Moorcroft,
WY



Score: 73
   
Calf Scramble
Saturday
Brady Garoutte-Sundance, WY
Braxton Carlson-Torrington,
WY
Cameron Dirks-Hulett, WY
Kendall Gobbs-Montana
Kohlee Shoun-Hulett, WY
 
Calf Scramble
Sunday
Johnny Geib-Hulett, WY
Raylen Herren
Hadley Burch
Nathaniel Eatherton
Spenser Hower
 
Steer Scramble
Saturday
Charlee Henwood-Belle
Fourche, SD
         
Steer Scramble
Sunday
Colton McFall
         
Boot Race 0-6
Saturday
Quinn Goodvin-Sheridan, WY
         
Boot Race 7-10
Saturday
Brady Garoutte-Sundance, WY
         
Boot Race 11-14
Saturday
Charlee Henwood-Belle
Fourche, SD
         
Boot Race 0-6
Sunday
Dylan Burch-Oshoto, WY
         
Boot Race 7-10
Sunday
Johnny Geib-Hulett, WY
         
Boot Race 11-14
Sunday
Grant Busenitz